З минулого року вибрати сімейного лікаря або лікарку можна як в державних, так і в приватних медзакладах, а також серед лікарів-ФОП. Розповідаємо про плюси, мінуси і підводні камені кожного вибору.
Де українці вибирають своїх сімейників
Більше 25,5 мільйонів українців мають своїх сімейних лікарів. Обирають їх у медзакладах, які уклали договори з Національною службою здоров'я (НСЗУ). Нині по всій країні таких 1397 – 1040 комунальних (“державних”) закладів, 155 приватних клінік і 202 лікарів-ФОП. Загалом це понад 25 тисяч лікарів та лікарок первинної ланки – сімейників, терапевтів та педіатрів.
Комунальний/приватний: що спільного
Спільний знаменник для комунальних і приватних медзакладів, а також лікарів-ФОП – договір з НСЗУ. Усі вони працюють за єдиними стандартами і мають надавати всі послуги, які є у списку первинної допомоги. Доплачувати за ці послуги не треба – НСЗУ платить за кожного пацієнта, який підписав декларацію. За 9 місяців цього року НСЗУ виплатила медзакладам первинної допомоги 12,5 млрд грн.
Усі сіменики працюють з електронною системою – укладають декларації, ведуть медичну картку пацієнта, виписують електронні рецепти за програмою “Доступні ліки”. Тому комп'ютери є у кожному кабінеті лікаря – як в приватному, так і комунальному медзакладі.
Плюси і мінуси комунальних закладів
Комунальні заклади лише вчаться працювати в ринкових умовах. Вони мусять швидко змінюватися, щоб бути конкурентними і утримати пацієнтів. Тепер ці медзаклади самі розпряджаються заробленими грошима, і дуже часто використовують левову частку для ремонту, розвитку сервісу і нормальних зарплат для сімейників. Але клієнт-сервіс тут лише розвивається, а стандартні для приватних клінік правила є незвичними і не завжди спрацьовують. Наприклад, не в кожній реєстратурі будуть привітними і проведуть до кабінету лікаря.
Безперечний плюс комунальних медзакладів – зрозумілі алгоритми направлення на інші рівні. Тут не виникне питання, в яку лікарню вас направити або які телефони невідкладних/екстрених служб надати.
Плюси і мінуси приватних клінік
Сильна сторона приватних клінік – добрий сервіс. Тут давно вже можна записатись на прийом онлайн, а якщо доведеться сидіти в черзі, то це буде недовго, на зручних кріслах і з доступом до інтернету.
Усі послуги сімейного лікаря або лікарки приватної клініки оплачує НСЗУ. Але поза гарантованим пакетом діють тарифи клініки. Наприклад, якщо твій сімейник направить на рентген, УЗД чи до ендокринолога, ти можеш: а) зробити ці дослідження чи пройти консультацію в приватній клініці за їхнім тарифом, б) піти в державну лікарню або поліклініку за місцем прописки і отримати послуги якщо не безоплатно, то значно дешевше. З 2020 року, коли зміниться фінансування всієї системи охорони здоров'я, з цим буде простіше: за направленням сімейника ти зможеш отримати послугу усюди, де є договір з НСЗУ.
Плюси і мінуси приватних практик
Раніше лікарями-ФОПами в основному були стоматологи, а сімейники-ФОПи – відносно нове для нашої країни явище.
Сімейні лікарі найчастіше об'єднуються, щоб провадити практику разом. З одного боку, вони стараються забезпечити добрий сервіс і високу якість допомоги. З іншого боку, найчастіше приватні практики не можуть дозволити собі утримання лабораторного центру, тому здавати аналізи за гарантованим пакетом доведеться в іншому місці – в лабораторії, з якою уклав договір ФОП.
Чому форма власності – не головне
Де обирати лікаря – вирішуєш ти, за твоїми особистими критеріями і приоритетами. Тут не може бути єдиної правильної відповіді. Формат закладу при цьому на другому місці. На першому – лікар, з яким тобі співпрацювати. Тому радимо зосередитись на пошуку не стільки гідного медзакладу, скільки сімейника, якому зможеш довіряти. Обирай свідомо :)