Медреформа дає тобі право вільно обирати сімейника. Підписати декларацію легко, головне – знайти свого лікаря або лікарку, разом з яким комфортно буде працювати над покращенням здоров'я.
За якими критеріями обирати сімейного лікаря
1. Правильно лікує
Професіоналізм лікаря або лікарки складно оцінити, якщо в тебе немає медичної освіти. Але ти можеш розпитати знайомих або лікаря/лікарку під час візиту про лікування поширених хвороб, наприклад, грипу. Професійний лікар не призначатиме імуномодулятори, гомеопатію, список із 10 препаратів при легких захворюваннях або антибіотики “про всяк випадок”. Бо таке лікування в кращому випадку не допоможе, в гіршому може нашкодити.
2. Не ставить фальшивих діагнозів
Твій лікар має пояснити тобі суть твого діагнозу і запропонувати схеми лікування. Якщо чуєш такі діагнози як вегето-судинна дистонія (ВСД), дисбактеріоз, авітаміноз – час задуматись, чи насправді це твій лікар. Адже ВСД – це перелік симптомів, які треба досліджувати далі, дисбактеріоз – стан організму, який минає без лікування, авітаміноз – фактично нереальний нині стан, коли в організмі немає жодного вітаміну.
3. Знає, що вакцинуватися треба
Вакцинація щороку захищає мільйони людей в усьому світі від страшних хвороб. Рух проти вакцинації (так звані антивакцинатори) не аналізують дані і найчастіше поширюють спотворену інформацію. Доведено навіть, що боти в соціальних медіа та російські тролі поширюють дезінформацію про вакцини в Twitter, щоб посіяти розбрат в суспільстві. Водночас статистичні дані мільйонів людей, які збиралися науковцями після вакцинації, свідчать — вакцини не вбивають, вони зберігають життя. (https://goo.gl/otJZN5, https://goo.gl/dkp9VA). Завдяки щепленням побороли віспу і чуму. Нині можна захистити себе від дифтерії, кору, туберкульозу, гепатиту В та інших смертельних хвороб.
4. Постійно вчиться
Не соромтеся запитати лікаря або лікарку, де вони черпають медичну інформацію. Медична наука розвивається дуже стрімко, протоколи лікування постійно оновлюються і ти маєш право знати, що твій лікар лікує тебе не за підручником 1980 року. Нині лікарі можуть користуватися міжнародними протоколами. Лакмусовим папірцем може стати знання англійської, яка є сучасною мовою медицини. Дослідження в авторитетних медичних журналах публікуються передусім англійською.
5. На зв'язку
Подумай, що для тебе важливо: можливість записатися на прийом онлайн, зателефонувати або написати в месенджері, отримати результати аналізів на пошту. Дізнайся, які форми комунікації прийнятні для лікаря або лікарки. Також уточни, у яких випадках твій лікар або лікарка приїжджатиме до тебе додому.
6. Підходить саме тобі
Подумай, що важливо саме для тебе. Наприклад, чи є у лікаря досвід ведення конкретної хронічної хвороби, готовність допомогти тобі перейти на здоровий спосіб життя або почуття гумору. Вік – не головне, від цього не залежить ефективність лікаря.
Де шукати інформацію про лікаря
Список усіх медзакладів і лікарів у твоєму місті можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Тут є інформація про сімейних лікарів державних і приватних клінік і лікарів-ФОПів. Крім того, інформацію про лікарів можна знайти на сайтах деяких інфрмаційних систем, з якими співпрацюють медзаклади (наприклад, https://helsi.me).
Списки лікарів та деталі про конкретного лікаря можна пошукати на сайтах медзакладів або на сторінках в соцмережах, просто загуглити ім’я.
Для офлайн-пошуку оптимальне місце — реєстратура медзакладу. Там розкажуть про лікарів, які готові підписувати декларації. Також розпитай друзів, родичів, колег або поцікався в спільноті твого району чи міста в соціальних мережах — можливо, хтось знає ідеального лікаря, який підійде саме для тебе.
Ти не обираєш сімейного лікаря раз і назавжди. Важливо знайти свого, такого, якому зможеш довіряти, бо лише так можна комфортно дбати про здоров'я. Розпитуй знайомих і не соромся ставити запитання лікарю під час візиту.