З 2018 року гроші йдуть за пацієнтами в медзаклади, де працюють сімейні лікарі. Лише за 9 місяців цього року НСЗУ виплатила їм 12,5 млрд грн. Цими коштами медзаклади і лікарі-ФОПи розпоряджаються самі, і багато з них вкладає гроші в поліпшення умов роботи лікарів і розвиток сервісу. Бо це – найпростіший шлях бути успішним і заробляти ще більше.
Як змінюється сервіс
До змін в медицині підключилися приватні клініки і лікарі-ФОПи. Кожен може вибирати сімейників там і отримувати їхні послуги безоплатно. Цей фактор додав ще більше причин державним медзакладам швидше змінюватися, аби утримати пацієнтів.
Що маємо в результаті:
- з'явилися зручні електронні формати: до більшості лікарів можна записатися онлайн, працює електронна медична картка і електронні рецепти на Доступні ліки;
- у кожному медзакладі є обладнання і розхідні матеріали, адже це – умова, щоб отримувати гроші від НСЗУ;
- багато де зробили ремонт, встановили пандуси, кондіціонери, провели wi-fi;
- багато сімейних лікарів спілкуються з пацієнтами в месенджерах, надсилають їм результати аналізів, коментують призначення тощо, бо так економлять і час пацієнта, і свій;
- лікарі нагадують про профілактичні огляди, вакцинацію, радять, як перейти на здоровий спосіб життя, адже що менше пацієнт хворіє, то більше часу у лікаря для інших пацієнтів, саморозвитку і, відповідно, більше грошей;
- пацієнти перестали бути “клієнтами одного дня” – і пацієнт, і лікар, і медзаклад зацікавлені в тому, щоб будувати довготривалі відносини. Тому нарешті говорять про категорії поваги та уваги.
Чому прогрес усюди різний
Так струнко це працює не в усіх медзакладах. Передусім тому, що в досить консервативній сфері державної медицини немає досвіду впровадження таких змін та моделей поведінки. Якщо приватні клініки початково ставили собі за мету заробляти гроші, то державні ніколи не мали такої задачі. Тож фінансові плани, розрахунок ризиків, клієнт-сервіс і чимало інших речей, які раніше були не властивими, нині стали ключовими.
З іншого боку, медики не завжди знають свої нові права і не готові їх відстоювати. Наприклад, тепер зарплати медиків визначаються не тарифною сіткою, а умовами колективного договору. Тобто команда медиків може і має впливати на рівень своїх зарплат, встановлення мінімальних порогів, умови надбавок, стимулів, додаткових гарантій тощо.
Колектив може впливати на інші, актуальні для конкретного медзакладу, питання і правила – як організовується система постійного навчання, яким чином відбувається заміна лікарів, які хворіють, які правила обслуговування пацієнтів вдома тощо. Важливо, що у сімейних лікарів мають бути всі засоби, щоб надавати послуги з гарантованого пакету. Порушення цих умов може обернутися для медзакладу розірванням договору з НСЗУ, тож мовчати і розводити руками – не вихід.
Практика різних областей показує, що найсуттєвіше змінились умови і зросли зарплати у медзакладах з активним колективом. Наприклад, у Южноукраїнську на Миколаївщині лікарі отримують від 9 до 18 тисяч гривень і їздять на виклики до пацієнтів на таксі за рахунок медзакладу. На противагу їм є й такі медзаклади, де просто перенесли зарплатну сітку в колективний договір и тихо-дружньо його підписали, хоча в результаті незадоволені.
Як місцева влада і пацієнти можуть впливати на сервіс
Місцева влада є власником закладу охорони здоров'я. Як власник, вона має подбати про ремонт, допомогти з комп’ютеризацією, транспортом і навіть житлом для лікарів.
Так само на зміни в сервісі можуть впливати пацієнти. Для цього вони мають добре знати свої нові права і обов'язки, вимагати того сервісу, за який заклад отримує гроші від НСЗУ і не боятись сказати про порушення. Поговори зі своїм сімейним лікарем, керівником медзакладу або зателефонуй на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77.
У прогресивних медзакладах, де керівництво зацікавлене у розвитку, де активні лікарі і громада, дуже швидко відбулися відчутні зміни. Наприклад, у селі Давидів на Львівщині із зруйнованого приміщення виросла нова сучасна амбулаторія з житлом лікаря, в Червонограді першою чергою встановили пандус, Wi-fi та завели Фейсбук-сторінку, куди можна звернутися із всіма запитаннями та дізнатися графік прийому лікарів. У найбільшій поліклініці Львова супротив працювати з ноутбуками переріс у вимоги більш швидкого інтернету. Тепер там кажуть, що стали крутіші за приватників – оновили обладнання, продовжують ремонт і мають масштабні плани для розвитку.