Доброго сімейного лікаря або лікарку можна розпізнати по тому, як він чи вона ставиться до вакцинації. Освічені лікарі апелюють до фактів, статистики та результатів наукових досліджень, тому можуть роз'яснити, чому не варто вірити розповсюдженим міфам про вакцинацію.
Міф 1: Вакцини вбивають
На жаль, люди помирають. Це може трапитись після візиту до стоматолога, походу в кіно, після вечері або після вакцинації. Ключове тут: після – не означає, що внаслідок. Усі реакції після щеплення фіксуються і ретельно досліджуються. Науковий аналіз поствакцинальних реакцій мільйонів людей доводить, що вакини не вбивають, а навпаки – захищають від смерті (докладніше можна прочитати тут і тут).
Міф 2: Вакцини викликають аутизм
Насправді у 1998 році в науковому британському журналі опублікували статтю, в якій йшлося про зв'язок вакцини проти кору, паротиту і краснухи (КПК) із аутизмом. Але це виявилося фейком, автора звинуватили у порушенні етики і виключили з медичного реєстру Великобританії. За прискіпливе дослідження теми взялися авторитетні американські і британські інституції та вчені-медики, які не знайшли жодного зв'язку. Але міф набув поширення дуже швидко і живе досі. Тому й дослідження не припиняються. Наприклад, у 2019 році опублікували дані наймасштабнішого загальнонаціонального дослідження в Данії, Аналіз даних 657 тисяч дітей вкотре підтвердив, що вакцини не викликають аутизм. Навпаки – вакциновані КПК діти мали на 7% меншу ймовірність аутизму, ніж невакциновані.
Міф 3: Вакцини руйнують імунітет
Насправді – ні. Віруси, які містяться у вакцинах, наскільки слабкі, що завдати відчутного удару по імунітету фактично не можуть (на відміну від звичайних вірусів). Тому можна одночасно вакцинуватися від кількох хвороб. І навіть якщо за один раз вакцинуватися від 10 хвороб, то задіюється лише 0,1% імунної системи.
Міф 4: У вакцинах є небезпечні речовини
Допоміжні речовини додають до вакцин для безпеки і стерильності. Їхні назви можуть звучати дивно і навіть загрозливо, але у вакцинах їх наскільки мало, що завдати якої-небудь шкоди вони не можуть. Наприклад, ртуть. У деяких вакцинах може бути тіомерсал, що містить етилртуть – органічну сполуку, яку нирки виводять повністю і набагато легше ніж ртуть, яка є у рибі. Крім того, рибу ми їмо набагато частіше ніж вакцинуємося. Чи, наприклад, формальдегід, який додають у деякі вакцини, щоб позбутися токсинів бактерій-збудників хвороби. У вакцинах формальдегіду значно менше ніж одній груші. Саме так, формальдегід є у їжі, а також в повітрі, мийних засобах, меблях. Навіть більше – його виробляє наш організм в процесі метаболізму.
Міф 5: Вакцинація – це змова Заходу і інтерес фармацевтичних компаній
Вакцинація дозволила побороти чуму і віспу, щороку рятує мільйони життів. Головними гравцями на світовому на ринку вакцин насправді є 5 міжнародних компаній, які здійснюють 80% продажів. Їх ще називають великою фармою. Водночас вакцини складно виробляти (10-15 років на розробку і ще до 2,5 роки для виготовлення) і виводити на ринок, а прибутки не є найвищими. Просто порівняйте цифри:
- ринок вакцин оцінюють в $36,5 млрд, за 5 років він перевищить $50 млрд.
- ринок гомеопатії та альтернативної медицини: $69 млрд, за 5 років – $199 млрд доларів.
- ринок БАДів (біологічно-активних добавок): $124 млрд доларів, за 5 років – $205 млрд.
Міф 6: Вакцини в Україні неякісні
Вакцини для України закуповує ЮНІСЕФ. Купують лише ті, які давно використовуються в багатьох країнах. Виробники вакцин не можуть запустити вакцини на ринок, якщо не пройдуть ретельний тест якості. Крім того, усі вакцини, які купують за державні гроші, мають гарантію якості Всесвітньої організації охорони здоров’я або Управління продовольства і медикаментів (FDA США).
Міф 7: Краще перехворіти, ніж вакцинуватися
Імунітет від хвороби ти чи твоя дитина отримаєте в обох випадках. Але лише вакцина запобігає важким ускладненням, від яких помирають або набувають інвалідності – паралічу після поліомієліту, ураження серця після дифтерії, пневмонію та ураження мозку після кору.
Міф 8: Діти на грудному вигодовуванні захищені імунітетом мами
Грудне вигодовування важливе, але не вбереже дитину від гепатиту, туберкульозу або кашлюку.
Міф 9: Дітям з хронічними хворобами вакцинуватися не можна
Таким дітям якраз найбільше потрібна вакцинація, бо їхні ризики захворіти або навіть померти набагато вищі.
Вакцинація не дає 100% захисту від хвороби, але в рази зменшує ризики захворіти, отримати важкі ускладнення і померти. Залишилися питання? Запитай у свого сімейного лікаря або лікарки.