Зміни в медицині не внесли якихось нових прав, які не були прописані раніше. Але завдяки трансформації системи нарешті запрацювали механізми, які закладали при створенні незалежної України.
На що має право пацієнт
Сьогодні ти можеш вільно вибрати сімейного лікаря або лікарку в будь-якому “державному” медзакладі, приватній клініці або серед лікарів ФОП, які мають договір з НСЗУ. Якщо відчуваєш помилку з вибором, стало важко спілкуватися з лікарем/лікаркою або незручно добиратися – просто знайди іншого сімейника та підпиши декларацію з ним. Попередня буде анульована автоматично, немає потреби у зустрічах та з’ясовуваннях стосунків. Змінювати думку – нормально, адже головне завдання – знайти сімейного лікаря, якому зможеш довіряти.
Декларація з лікарем – це твоє право на безоплатні медичні послуги. Їх гарантує держава, а оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ). Безкоштовні для тебе послуги сімейних лікарів – це лікування поширених хвороб і станів, профілактичні огляди і вакцинація, аналізи крові і сечі, електрокардіограма, швидкі тести на вагітність, гепатит, ВІЛ, довідки і рецепти на ліки. У медзакладах є всі умови та розхідні матеріали для цих послуг – без цього вони не зможуть укласти договір з НСЗУ і отримувати гроші.
Які обов'язки пацієнта
Твоє здоров'я – передусім твоя відповідальність. І твій ключовий обов'язок як пацієнта – дбати про нього. Наприклад, більшість неінфекційних хвороб можна уникнути, якщо змінити свої щоденні звички: їсти менше соленого і жирного, більше рухатись, достатньо спати, кинути курити тощо. Головні з цих хвороб – серцево-судинні, цукровий діабет, рак, хронічні хвороби легень та психічні розлади – стають причиною 84% смертей в Україні.
Щоб оцінити ризик хвороби і вчасно виявити проблему, маєш регулярно проходити профілактичні огляди і робити щеплення. У підсумку, ти економиш гроші і час, адже що раніше виявити хворобу, то більше шансів вилікувати її швидко і без ускладнень.
Серед твоїх обов'язків – дотримуватись рекомендацій лікаря і правил медзакладу. Іноді навіть незначне відхілення від курсу лікування може звести нанівець усі старання або й дати “несподівані” ускладнення. Наприклад, коли не закінчуєш курс прописаних антибіотиків – підвищуєш ризик утворення вірусів, стійких до ліків. Приймай рішення разом з твоїм сімейним лікарем або лікаркою – так безпечніше.
Які права мають сімейні лікарі
Лікарі несуть професійну відповідальність за здоров'я пацієнтів, але не можуть бути “крайніми” у всіх питаннях. Тому твій сімейний лікар або лікарка має право відмовити тобі в обслуговуванні, якщо ти систематично порушуєш його або її призначення.
Сімейні лікарі мають найширше клінічне мислення, і вчаться впродовж життя, щоб його вдосконалювати. Вони дивляться на твій організм комплексно і знають, що, наприклад, біль у лівому боці може вказувати як на банальне переїдання, так і на проблеми з нирками або серцево-судинною системою. Крім того, вони знають історію твоєї хвороби, твої схильності і нюанси організму, що можуть бути ключовими для подальшого обстеження і лікування. Тому саме твій лікар приймає рішення, чи потрібні додаткові аналізи або консультації “вужчих” спеціалістів і які саме.
Візити додому ніхто не скасовував, але чи потрібні вони – також визначають лікарі. У різних ситуаціях сімейник може приїхати, викликати екстрену допомогу або порадити, як полегшити стан і прийти на візит в амбулаторію. Якщо не погоджуєшся з рішеннями твого лікаря з приводу домашнього візиту – можеш з’ясувати це в розмові і пояснити позицію. Якщо компроміс знайти не вдалось – ти завжди можеш знайти нового лікаря чи лікарку.
Сучасні сімейні лікарі можуть проконсультувати телефоном чи скинути результати аналізів в месенджер. Але чи давати тобі особистий номер мобільного – вирішує лікар. Дізнайся заздалегідь, якщо цей пункт важливий для тебе.
Конкуренція за пацієнтів і умови договору з НСЗУ мотивують лікарів і медзаклади підвищувати якість медичної допомоги і сервіс, зміщувати акценти на запобігання хвороб, а не лікування наслідків і ускладнень. Але наскільки ефективно це спрацює – залежить також від тебе. Розуміння нових меж допомагає подолати бар'єри у спілкуванні лікаря і пацієнта, будувати довірливі відносини і разом дбати про здоров'я в перспективі.