У бюджеті на наступний рік Верховна Рада ухвалила кошти на програму медичних гарантій – перелік послуг на всіх рівнях медицини, які за пацієнтів оплачує держава. Програма запрацює з квітня наступного року.
Що таке програма медичних гарантій
Програма медичних гарантій – це перелік усіх медичних послуг, які гарантує держава. Для пацієнтів ці послуги безоплатні – їх оплачує медзакладам за визначеними тарифами Національна служба здоров'я Україні (НСЗУ). Йдеться про шість видів медичної допомоги:
- первинну (сімейні лікарі, терапевти, педіатри);
- спеціалізовану амбулаторну (вузькопрофільні профі);
- госпітальну (стаціонар),
- екстрену (коли йдеться про порятунок життя),
- паліативну (супровід людей з невиліковними захворюваннями);
- реабілітацію (відновлення порушених чи втрачених функцій організму).
Крім того, в рамках програми медичних гарантій можна буде безоплатно або з незначною доплатою отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» (від серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу і бронхіальної астми), а також за програмою реімбурсації (компенсації вартості) інсулінів.
Як це працюватиме
Планується, що програма медичних гарантій запрацює з 1 квітня 2020 року. Гроші підуть за пацієнтами не лише до сімейних лікарів та лікарок, а й до всіх лікарів та медзакладів, в яких вони отримуватимуть допомогу.
Декларація з сімейним лікарем буде “ключем” для отримання медичних послуг навіть у хірурга. Саме на підставі декларації з ним чи нею та направлення до спеціалістів або на аналізи/процедури НСЗУ оплачуватиме лікування пацієнтів на інших рівнях.
Тобто, до лора, кардіолога або іншого вузькопрофільного спеціаліста безоплатно можна буде потрапити лише за направленням лікаря/-ки первинки (медзаклад і конкретного лікаря пацієнт обирає сам). Винятки – гінекологи, стоматологи та наркологи: до цих лікарів направлення не треба. То тепер без направлень “вузькі” лікарі не прийматимуть?
Прийматимуть, але не отримуватимуть за це гроші від НСЗУ, тому за консультації без направлення доведеться платити зі своєї кишені, за тарифами клініки.
Екстрена медична допомога буде надаватися незалежно від того, чи є в тебе декларація, чи ні. Бригади “екстренки” приїжджатимуть в усіх ситуаціях, де є загроза життю. Номер 103 залишається незмінним.
Чи вистачить грошей
На Програму медичних гарантій виділено 72 млрд грн (це 64% від бюджету на всю медичну галузь). У 2020 році на первинну медичну допомогу, де працюють сімейні лікарі, планують витратити 19,1 млрд грн, на спеціалізовану амбулаторну та госпітальну допомогу (з 1 квітня) – 44,4 млрд грн, на екстрену – 4,6 млрд грн, реабілітацію – 0,5 млрд грн, а на паліатив – 0,3 млрд грн. Цих грошей, вважають експерти, вистачить, аби система запрацювала по-новому.
Гроші медзакладам платитиме НСЗУ. Найбільше отримуватимуть ті, до яких звертатиметься найбільше пацієнтів. Оплачуватимуться не лише консультації, а й дослідження і втручання, які потрібні пацієнту – від аналізу крові, рентгену і УЗД до пологів і операцій.
В пріоритеті – лікування інсультів, інфарктів, пологи і неонатальна допомога. На ці напрямки закладено найбільше грошей. Ті заклади, які мають все необхідне, щоб надавати ці послуги, будуть отримувати оплату за підвищеним тарифом.
Докладно можна ознайомитися на сайті НСЗУ.
Твоя декларація з лікарем дає тобі право отримувати медичну допомогу на всіх рівнях. Так НСЗУ бачить тебе у системі у може направити гроші за твоє обслуговування у конкретний медзаклад. Якщо ще не обрав свого сімейного лікаря або лікарку – саме час це зробити!